Kamień nazębny i zapalenie dziąseł

21/01/2021 przez tomaszbrzeski

Często spotykany problem w praktyce weterynaryjnej. Obserwujemy już u młodych zwierząt, zarówno psów i kotów. Kamień nazębny spowodowany jest cechą osobniczą, czyli składem śliny. Zwierzęta o ślinie z dużą zawartością soli mineralnych mają większe skłonności do osadzania się kamienia nazębnego. Regularne mycie zębów trochę opóźnia ten proces, ale go nie eliminuje. Prawie zawsze obserwujemy też związany z tym stan zapalny dziąseł.

enter image description here

Na zdjęciu widzimy zapalne, malinowe dziąsła. Kamień nazębny i silna płytka bakteryjna powoduje infekcje dziąseł. Prawdę mówiąc nie tylko dziąseł. Bakterie z chorej jamy gębowej mogą uszkadzać zastawki serca i powodować zapalenie stawów. Czasem, szczególnie u kotów w różnym wieku, a szczególnie młodych, możemy obserwować immunologiczne, autoagresywne zapalenie dziąseł. Jest to choroba bardzo trudna do leczenia. Często działania lekarza mają spowodować złagodzenie zapalenia, lecz nie wyleczenia choroby. Na zdjęciach widzimy psa dwu i pół rocznego/ istnieje jeszcze przetrwały kieł mleczny/. Oczyszczenie zębów jest zupełnie niebolesne. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu bezpiecznym i nie obciążającym pacjenta- w znieczuleniu wziewnym. Za pomocą piezodentu nie uszkadzamy również zębów.

enter image description here

Po zabiegu zakładamy jeszcze pastę antybakteryjną, która ma działać kilka tygodni po zabiegu i pomaga w leczeniu chorób przyzębia. Ten zabieg powinien być wykonany przynajmniej raz w roku. Zapraszam na wizytę do dentysty, to naprawdę nie boli

enter image description here